Tykająca bomba górnicza

14 lutego 2016

Ostatnie dni upływają nam na górniczym krachu, rządowych planach ratowania branży poprzez zamykanie kopalń i strajkach górników. Opinia publiczna rozdwaja się w swoich osądach to wspierając strajkujących, to znów bombardując nierentowny przemysł. Jak jest naprawdę? Oczywiście znalezienie prawdy jest bardzo trudne, postaram się jednak poddać pod rozwagę kilka istotnych argumentów obalających powszechnie powtarzane mity.

Mit 1. Podatnik dopłaca do górnictwa.
Bzdura, jest wręcz odwrotnie. W latach 2000 – 2013 branża górnicza otrzymywała dotacje z budżetu państwa na łączną kwotę 10.881.609.600 zł (ponad dziesięć miliardów). W tym czasie wysokość podatków zapłaconych przez spółki górnicze (głównie przez Kompanię Węglową, bo jest największa) wyniosła 90.956.094.600 zł (ponad dziewięćdziesiąt miliardów!). Ten prosty rachunek pokazuje sam w sobie, czy podatnicy utrzymują górnictwo, czy też nie. To nie są żadne domysły, ani domniemania, tylko twarde wyliczenia i liczby. Polska ma najwyższy VAT na węgiel w całej UE. Do tego dochodzi akcyza (inaczej podatek od luksusu, bo przecież ciepły dom i woda to luksus w naszym kraju), podatki od kopalin, cła, nieruchomości, podatek dochodowy, opłaty za możliwość prowadzenia wydobycia, podatki lokalne i obciążenia pracownicze. Do tego brak preferencyjnych warunków w postaci specjalnych stref ekonomicznych etc.

Mit 2. Wcześniejsze emerytury górnicze.
Argument budzący powszechną zawiść różnych środowisk. Jakkolwiek przyznać trzeba tutaj część racji, bo w przypadku pracowników powierzchniowych i administracji jest to ewidentny absurd. Jednakowoż górnik dołowy po przepracowaniu 25 lat przy wydobyciu jest człowiekiem mniej lub bardziej zniszczonym zdrowotnie. Czasami problemy wychodzą od razu, czasami po czasie. Większość ludzi pracujących na „dole” na tej wcześniejszej emeryturze choruje na typowe schorzenia zawodowe: pylicę lub odmę płuc. Ciągłe zadyszki, zakaz wychodzenia z domu z powodu smogu paraliżują takich ludzi. Na koniec sugeruję wybrać się na jakikolwiek śląski cmentarz i popatrzeć na metryki pochowanych mężczyzn, bardzo szybka kalkulacja pokaże, że duża część owych ludzi nie dożyła 60, czy nawet 55 lat.

Mit 3. Wielotysięczne pensje.
Czytając internetowe dyskusje, portale i fora internauci licytują się w domysłach ile zarabiają górnicy. 3000zł, 4000zł, 6000zł i więcej. Otóż żeby nie wdawać się w zbyteczną dyskusję ukrócę wszelkie domysły. Szeregowy górnik dołowy zarabia w Kompani Węglowej 2000-2500zł w zależności od ilości przepracowanych zmian nocnych i niedziel. Na rękę. Co prawda nie jest to najniższa krajowa, ale wydumane 6000zł także…

Oczywiście istnieją pewne problemy, które oprócz nadmiernych podatków dobijają branżę, w porównaniu jednak z omówionym wyżej Mitem 1 schodzą one na drugi plan. Pomimo to uznaję, że są na tyle istotne, że trzeba o nich wspomnieć.

Problem 1. Związki zawodowe.
Patologią samą w sobie jest przymusowe utrzymywanie związkowców na etacie (1 etat na 1000 pracowników), bo cóż ma robić związkowiec zawodowy, jak nie wysuwać ciągłe żądania i pretensje? Co więcej taki etat nie jest tani, szef związku zawodowego pobiera pensję nadsztygara (to bardzo wysoka funkcja na kopalni), która sięga powyżej 100.000 zł rocznie! Nadmienię tylko, iż w Kompani Węglowej związków zawodowych jest 12…

Problem 2. Atesty Wyższego Urzędu Górniczego.
Każda rzecz, która znajdzie się pod ziemią musi mieć atest WUG. Nie ważne czy jest to sprzęt ratowniczy, specjalistyczna maszyna czy zwykła łopata. Ile kosztuje owy atest? Standardowo podbija cenę sprzętu o 200 do 1000% (dobrze widzicie, tu jest tysiąc). W przypadku sprzętów drogich atest wynosi dwu krotność wartości, im coś jest tańsze, tym atest wyższy. Dla przykładu, zwykła pianka montażowa firmy X, którą kupicie w każdym markecie budowlanych za 15zł na kopalni kupicie za 150zł. Drogo, ale za to z atestem WUG, mówiącym ze może zjechać pod ziemię bo została przebadana. Nie myślcie, że to jakaś specjalna pianka, dokładnie taka sama! Ten sam producent, identyczny skład, wygląd i przeznaczenie. Jedyną różnicę stanowi blaszka z certyfikatem WUG.

Problem 3. Przerost administracji.
Jak zresztą w całym naszym państwie. Urzędnicy, dozorcy, kontrolerzy, asystenci etc. Na niektórych kopalniach ich ilość przekracza nawet 30%, to istotne jeśli zakład zatrudnia kilka tysięcy pracowników. Czy są aż tak potrzebni? Jako odpowiedź powiem, że całkowicie prywatna kopania „Silesia” z Czechowic zatrudnia razem dokładnie 80 pracowników administracji…

Problem 4. Niska produktywność.
W Kompanii Węglowej pracownik wydobywa około 600 ton węgla. Jako kontr przykład ponownie przytoczę prywatną „Silesię”, tutaj wydobycie jest dwa razy wyższe, wynosi aż 1200 ton na pracownika. Z jednej strony jest to wina niewielkich inwestycji w restrukturyzację maszyn i technologii, z drugiej jednak niestety potwierdza to regułę, że w państwowym zakładzie, „czy się stoi, czy się leży…”

Problem 5. Unijne limity emisji CO2.
To ważna kwestia, która bardzo wydatnie podwyższa cenę węgla w sztuczny sposób. Chyba nie muszę nikogo przekonywać o szkodliwości takiego akurat dbania o środowisko.

Problem 6. Hipokryzja rządu.
Obserwujemy właśnie górnicze protesty przeciw likwidacji kopalń i miejsc pracy. Rząd pod przykrywką słowa „restrukturyzacja górnictwa” mówi o „zamykaniu czterech zakładów” – bo są nierentowne i nie ma szans na ich odratowanie. Przypomnę jednak sytuację sprzed czterech lat, kiedy w obliczu dużej koniunktury na węgiel, ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak chwalił się ile to rząd zyskał na owych górniczych spółkach. Powstało pytanie co zrobić z wypracowanym zyskiem. Rząd postanowił przejąć go na „walkę z kryzysem”. W tym czasie związkowcy również protestowali domagając się przeznaczenia części zysku na modernizację kopalń. Oczywiście nie zostali wysłuchani, czego efekty widzimy dziś. Przykładem owej hipokryzji może być też kopalnia „Brzeszcze” przeznaczona do zamknięcia. Kilka lat temu wdrożono w niej długoterminową i wielopłaszczyznową strategię restrukturyzacji obejmującą zakup nowych maszyn, remonty budynków i modernizacje technologiczną. Według przygotowanego biznes planu kopalnia miała zacząć przynosić zyski w 2016 roku. Zamiast tego rząd chce ją zamknąć, no cóż, firmy modernizujące już zarobiły, więc odrestaurowaną kopalnię można zamknąć.

Zatem o co tak naprawdę chodzi? Skoro górnictwo przynosi zyski, to dlaczego rząd stara się zabić konia, na którym jedzie. Moim zdaniem powody są dwa. Po pierwsze typowa korupcja i kolesiostwo. Zarówno spółka „Węglokoks”, która chce przejąć sześć rentownych zakładów, jak i grupa „Universal Energy”, która w ostatnich dniach włączyła się do negocjacji mówiąc o możliwości uratowania trzech z czterech przeznaczonych do likwidacji kopalń powiązane są mniej lub bardziej z osobą Grzegorza Schetyny. Parafrazując mistrza spisku: „Przypadek?”, a może zwyczajne szukanie miejsc pracy dla znajomych?

Punkt drugi to kontynuacja długofalowego procesu zapoczątkowanego jeszcze przez rząd SLD-PSL, czyli powolnego niszczenia górnictwa i przemysłu w ogóle. Otóż władza pamięta, że u podstaw zmian ustrojowych stali właśnie górnicy, oraz stoczniowcy oczywiście, jako silnie zorganizowane, liczne i nie rozbite terytorialnie grupy zawodowe. Tych ostatnich skutecznie już zniszczono, teraz przyszedł czas na górników, żeby przypadkiem nie stali się znowu zarzewiem buntu.

Marcin Szewczyk

źródło zdjęcia: dziennik.pl

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Korwin-Mikke o wymiarze sprawiedliwości: nie powinno być tak, że sądownictwem zajmuje się minister sprawiedliwości albo premier (video)

Ukraińcy chcą zarabiać coraz więcej w Polsce. "Na rękę" oczekują nawet 2000 zł

Paweł Kukiz o dziennikarzu: Lis- czołowy manipulator i propagandysta tuskowego dworu- po raz kolejny przeinaczył moją wypowiedź

W cieniu ubiegłotygodniowych awantur ws. sądownictwa Sejm zajmował się kilkoma istotnymi projektami. Czekają nas m.in. podwyżki

Konflikt narasta? Rzecznik PiS o wecie Andrzeja Dudy: Trudno zrozumieć decyzję prezydenta

Antoni Macierewicz: wymiar sprawiedliwości jest ostatnim szańcem sił postkomunistycznych i liberalnych

Prezydent Duda podpisał ustawę o sądach powszechnych

Transmitowane równocześnie orędzia premier Szydło i prezydenta Dudy wzbudziły wiele emocji. Zdaniem internautów TVP popełniło błąd (video)

Włosi w specyficzny sposób protestują przeciw imigrantom. Na polu rolnym wykoszono wielki "obrazek" przeciw UE i cudzoziemcom (video)

Kukiz zaatakował protestujących ws. sądownictwa: oszaleliście??? Mam stanąć obok Platformy?

Weto prezydenta Dudy oburzyło PiS. Jak zareaguje Kaczyński? (video)

Demonstracje przed domem Grzegorza Schetyny we Wrocławiu

Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o sądownictwie. PiS rozczarowane zachowaniem prezydenta (video)

Adam Andruszkiewicz ostrzega: wpływowa fundacja powiązana z Sorosem przygotowuje plany organizacji "polskiego majdanu"

Od niedzieli pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę

Beata Tadla prowokuje Krystynę Pawłowicz? Dziennikarka opublikowała zdjęcie z siostrą posłanki

Donald Tusk chwali protestujących przeciw PiS: nie można zmarnować tej energii

Holenderska gazeta codzienna publikuje grafikę z karykaturą sikającego Kaczyńskiego

Senat przyjął w nocy ustawę o Sądzie Najwyższym. Przed parlamentem odbyły się kolejne demonstracje (video)

Przeciwnicy zmian w sądownictwie zaatakowali pod Sejmem posła Jakubiaka. Polityk został eskortowany w asyście kilkunastu policjantów

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Donald Tusk wystosował oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Apel do prezydenta Dudy

Manifestacje pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim. Demonstranci blokowali ul. Wiejską. Interweniowała policja (video)

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Uwzględniono kilka poprawek

Ostra reakcja posła Kukiz'15 na zachowanie opozycji: "Do jasnej cholery, krzywdę chcecie nam zrobić?!" (video)

Niepewna sytuacja PSL w Sejmie? W związku z odejściem posłanki klub niedługo może przestać istnieć

Jarosław Kaczyński tłumaczy swoje agresywne zachowanie: pewna miara została przekroczona (video)

Top